<< Wróć do listy

PANCERNIACY W ŻAGANIU, W TYM CZTEREJ PANCERNI

Żagań w ogóle wart jest zwiedzania – miasto jest nazywane Pancerną Stolicą Polski. Działa tu 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego. Odwiedzający Skwer Czołgistów, gdzie znajduje się Centrum Tradycji Polskich Wojsk Pancernych, poznają historię pancernego oręża w jednostce. Od niedawna na terenie Dywizji skoszarowano żołnierzy wojsk amerykańskich, którzy przyjechali do Żagania w ramach wzmacniania wschodniej flanki NATO. Tutaj znajduje się Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Żagań, którego początek sięga końca XIX wieku.

W 1905 roku zajmował powierzchnię 5 tys. ha, natomiast w czasie II Wojny Światowej należał on do największych na terenie II Rzeszy. Obecnie, po połączeniu ze Świętoszowem w 1992 roku, to największy w kraju kompleks szkolenia poligonowego, o pow. około 34 tys. ha. i jeden z największych w Europie. Na poligonie ćwiczą m.in. niemieckie czołgi Leopard 2A4, które trafiły do polskiej Armii w 2002 i 2003 roku oraz czołgi M1 Abrams, które przyjechały do Polski w 2017 roku w ramach wzmacniania polskiej flanki, wraz z amerykańską Pancerną Brygadą Grupa Bojowa (ABCT). Poligon to także przebogata historia, można tutaj zobaczyć posowiecki bunkier łączności i niemieckie bunkry obserwacyjne z lat 30-ych, zbudowane z czerwonej cegły, które stanowią artefakty sztuki militarnej. W najlepszym stanie technicznym zachował się poniemiecki bunkier koło miejscowości Pstrąże. W tamtych okolicach jest 11 bunkrów, z czego trzy duże z kopułami na szczycie.

Gdyby policzono ile razy każdy z nas oglądał słynny serial „Czterech pancernych i pies” i ilu jest miłośników przygód dzielnej załogi Rudego 102 i ich czworonożnego przyjaciela Szarika, mogłoby się okazać, że fani serialu to całkiem duża grupa turystów. Z myślą o nich w Lubuskim postał Szlak „Czterech pancernych” w Żaganiu i okolicy, liczący 40 km. Klasyk był kręcony w wielu lokalizacjach w Polsce, ale właśnie w Żaganiu nagrano większość ujęć plenerowych. Sceny do serialu kręcono na tamtejszym poligonie, zaś samo miasto „odgrywało” rolę Lublina i Warszawy. Szlak wiedzie przez siedemnaście miejsc w Żaganiu i najbliższej okolicy. Przykładowe przystanki na szlaku to droga czołgowa – wiadukt kolejowy (odc. III „Gdzie my – tam granica”), stara papiernia – sceny walk (odc. IV „Psi pazur”), czy dawne zakłady „Dekora” przy ul. Chrobrego – wizyta załogi Rudego w lubelskiej fabryce (odc. II „Radość i gorycz”). Przystankiem na szlaku jest również Muzeum Czterech Pancernych.

Skip to content