<< Wróć do listy

ŁAGÓW – PERŁA LUBUSKIEGO

Zwiedzając region zapraszamy wszystkich do Łagowa, nazywanego perłą województwa lubuskiego. Łagów jest unikalnie położony pomiędzy jeziorami Łagowskim i Trześniowskim (Ciecz). Wody obu zbiorników niemal wlewają się do uliczek miasta, tworząc niesamowity klimat. W małym Łagowie jest dużo ciekawych zabytków, z gotyckim Zamkiem Joannitów na czele, zbudowanym w XIV wieku jako średniowieczna warownia. W tamtych czasach Joannici posiadali w okolicy ponad 20 miejscowości, więc w Łagowie zorganizowali komturię. Zamek był wielokrotnie przebudowywany, ale aż do 1810 roku stanowił własność Joannitów, którzy planując budowę, wybrali doskonałe obronnie i malownicze jednocześnie miejsce – wzgórze na przesmyku między jeziorami. Obecnie mieści się tutaj hotel i restauracja, a dla turystów jest udostępniona wieża zamkowa, skąd rozpościerają się najładniejsze widoki na jeziora i okolicę.

Łagów to również wspaniałe miejsce na wypoczynek, nazywane lubuskim SPA. Znajdujemy tu liczne szlaki piesze, szlaki do uprawiania nordic walking, mamy możliwość uprawiania sportów wodnych, w tym nurkowania, a wszystko wśród pięknej, bujnej i niezwykle czystej przyrody.

Wspominając o Łagowie pamiętajmy, że właśnie tutaj jest organizowane nieprzerwanie od 1969 roku Lubuskie Lato Filmowe – najstarszy w Polsce festiwal filmowy. Od 1990 roku LLF jest festiwalem międzynarodowym, który stanowi panoramę kina krajów postkomunistycznych. To nietypowy festiwal, gdyż poza warstwą merytoryczną, nie królują tutaj blichtr i flesze kamer, tylko warsztatowe i raczej kameralne spotkania twórców kina i wymiana pomiędzy nimi, przy uczestnictwie festiwalowych gości i publiczności, opinii, doświadczeń, nowinek oraz pomysłów z branży filmowej.

Skip to content