<< Wróć do listy

HISTORIA ZAPISANA W PAŁACACH

12 km od Sulechowa znajduje się Pałac w Trzebiechowie. Najpierw był tutaj dwór pochodzący z XVI/XVII wieku, a w 1876 roku rozpoczęto prace związane z przekształceniem dworu w rezydencję. W skład Trzebiechowskiego zespołu pałacowo-parkowy wchodzą: pałac w stylu XVIII- wiecznych rezydencji francuskich (siedziba szkoły), park dworski w stylu angielskim oraz zabytkowa oficyna z początku XIX wieku.

Neorenesansowy Pałac w Przytoku, oddalony tylko 13 km, został zbudowany w latach 1864-1867. Bardzo efektownie wygląda front pałacu- trzykondygnacyjna wieża z dwupoziomowym daszkiem, zwieńczonym latarnią. Z tyłu pałacu znajduje się park krajobrazowy z 1792 roku. Pałac jest bardzo dobrze zachowany i odrestaurowany. Można go zwiedzać, na miejscu znajduje się również schronisko młodzieżowe.

Bardzo blisko, bo tylko 2 km od Sulechowa znajduje się barokowy Pałac w Kalsku, zbudowany na przełomie XVII i XVIII wieku. Charakterystycznym elementem pałacu jest ośmioboczna wieża w prawym narożniku fasady, trzykondygnacyjna, zwieńczona krenelażem. Budynek pomimo zawieruchy dziejowej był cały czas użytkowany, dlatego jest w bardzo dobrym stanie.

Kolejny pałac w okolicy Sulechowa (26 km) jest w Dąbrówce Wielkopolskiej. Został zaprojektował w końcu XIX wieku przez słynnego niemieckiego architekta Friedricha Augusta Stüllera, twórcę m.in. projektów Galerii Narodowej w Berlinie, zamku Hohenzollernów koło Hechingen w Badenii-Wirtembergii oraz Muzeum Narodowego w Sztokholmie. Stanowi połączenie neorenesansowych stylów niemieckich i angielskiego stylu Tudorów. Charakterystycznymi cechami pałacu są cztery wieżyczki na rogach budynku. Jest własnością Gminy Zbąszynek, udostępniony do zwiedzania i w niezłym stanie.

Prace rewitalizacyjne przechodzi późnobarokowy Pałac w Bojadłach ( 27 km od Sulechowa), Został zbudowany na początku XVIII w. z wystrojem fasady w stylu rokoko. To nie tylko sam pałac, lecz cały zespół pałacowo-parkowy z wiekowym parkiem ze stawem, dwie kordegardy, oficyny, domek ogrodnika oraz folwark. Układ przestrzenny obiektów nie zmienił się od początku budowy, ma zatem ok.200 lat!. Na terenie pałacu, w jednym z wyremontowanych już pomieszczeń, działa niewielka spółdzielcza kuchnia, która przygotowuje domowe obiady i rozwozi po okolicy.

Skip to content