W Malborku szczególnie wyróżnia się budynek dworca kolejowego, który otrzymał tytuł “Modernizacja Roku 2011” w ogólnopolskim konkursie pod patronatem kilku ministrów – triumfował w kategorii obiektów zabytkowych. Jest przykładem XIX-wiecznego budownictwa kolejowego, wybudowany w stylu neogotyckim, z przepięknymi drewnianymi sufitami i herbami miast, do których niegdyś kursowały pociągi. W 2011 roku przeszedł gruntowny remont pod ścisłym nadzorem konserwatorskim. Należy do czołówki najpiękniejszych budynków dworcowych w Polsce.
Ratusz Staromiejski. Ten cenny zabytek gotyckiej architektury z XIV wieku powstał w okresie świetności Zakonu Krzyżackiego. Jest po Zamku i Dworcu Kolejowym, trzecią najpiękniejsza budowlą Malborka. Obecnie w ratuszu mieści się Miejski Dom Kultury „Ratusz”. (Dziś w ratuszu odbywają się zajęcia Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji)
Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Pierwsza wzmianka o kościele św. Jerzego pochodzi z 1403 roku. Wewnątrz zachowały się autentyczne zabytki sakralnego wyposażenia: chrzcielnica, rzeźbiona scena Pasji (1687), ambona z lat 1713-14 oraz ołtarz główny z około 1718 r.
Kościół św. Jana. Czternastowieczna gotycka świątynia. Po wielu zawieruchach dziejowych, pożarach i zniszczeniach, do naszych czasów na szczęście przetrwało neogotyckie wyposażenie oraz średniowieczna rzeźba św. Elżbiety Turyńskiej.
Pozostałości murów obronnych. Fortyfikacje wzniesione w I poł. XIV wieku Do dnia dzisiejszego zachowały się pewne fragmenty średniowiecznych umocnień. Na szczególną uwagę zasługują Brama Garncarska, Baszta Maślankowa, Brama Mariacka.
Szkoła Łacińska. Gmach pochodzi z XIV wieku, a od od II połowy XVI wieku funkcjonowała tu szkoła, od 1603 roku zwana Szkołą Łacińską. Po wielu zniszczeniach odbudowano go w obecnym kształcie w 2014 roku i wchodzi dziś w struktury Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji. W budynku znajduje się Skansen Rzemiosł Dawnych, Mediateka, Multicentrum, Sala wielofunkcyjna oraz obserwatorium astronomiczne i planetarium.