<< Wróć do listy

ZIELONO MI – PARKI I LASY KRAKOWA

LAS WOLSKI

Z Woli Justowskiej jest tylko krok do Lasku Wolskiego – zielonej enklawy Krakowa, która zaprasza licznych piechurów i rowerzystów na szklaki liczące kilkadziesiąt km. To nie wszystko, gdyż znajdują się tutaj również szlaki konne i narciarskie. Kopiec Piłsudskiego i ZOO to jedne z najpopularniejszych atrakcji turystycznych. Nieco mniej znany, lecz równie interesujący jest pobliski rezerwat leśno-krajobrazowy pod nazwą Panieńskie Skały. Zobaczysz tu zespół wąwozów, uformowanych w wapiennych skałach. Okoliczny teren jest porośnięty naturalną buczyną. Wiosną runo leśne rozkwita wieloma gatunkami kwiatów i krzewów – od przylaszczek i konwalii aż po rzadkie gatunki roślin, takich jak wawrzynek wilcze łyko. Nazwa rezerwatu wiąże się z legendą sięgającą czasów XIII wieku. Jak mówi podanie, w okresie najazdu Tatarów schroniły się tutaj siostry norbertanki, uciekające przed niebezpieczeństwem śmierci i pohańbienia z rąk wrogów. Gdy kobiety wbiegły do wąwozu, skały zapadły się pod nimi, odcinając napastnikom drogę. Gawędziarze opowiadają, że zakonnice po dziś dzień zbierają się na modlitwę – podobno jeszcze do niedawna przez szczelinę w skale można było dostrzec ich komnatę i stół. Klasztor Kamedułów na Bielanach dostępny jest do zwiedzania dla mężczyzn przez cały rok, ale dla kobiet tylko kilka dni w roku. Willa Baszta i Zamek w Przegorzałach są budynkami Uniwersytetu Jagiellońskiego i nie są dostępne do zwiedzania, choć Zamek posiada kawiarnię z tarasem widokowym.

PARK JORDANA

Park Jordana powstał na terenach krajowej wystawy przemysłowo–rolniczej z 1887 roku. Zasadzono wtedy aż 24.000 drzew. Po zakończeniu wystawy dr Jordan przedłożył Radzie Miejskiej projekt adaptacji tych terenów na park służący rekreacji dzieci i młodzieży. Do roku 1914 w parku Jordana udało się umieścić 46 popiersi sławnych polskich poetów, uczonych, pisarzy i samego twórcy parku. Dziś park zajmuje około 21,5 ha, są w nim liczne ścieżki do spacerów, kilka placów zabaw, w tym nowość, wodny plac zabaw, boisko do siatkówki, piłki nożnej i koszykówki, skatepark, mały staw, górka do jazdy na sankach w zimie, muszla koncertowa oraz miasteczko rowerowe – ruchu drogowego dla dzieci i młodzieży.

Czy wiecie, że kilka kilometrów od centrum Krakowa, znajduje się jeden z najpiękniejszych akwenów do nurkowania w Polsce, gdzie na głębokości ok.7 metrów zobaczyć można m.in. fiata 125, autobus, furgonetkę, łodzie oraz dawną przebieralnię robotników. To zalany kamieniołom Zakrzówek, który wchodzi w skład Parku Krajobrazowego „Skałki Twardowskiego”. Te ostatnie są celem wypraw dla krakowskich, i nie tylko, wspinaczy. Brzegi zalewu stanowią jedno z ulubionych miejsc wypoczynkowych krakowian, naturalne ścieżki dla spacerowiczów i rowerzystów, otoczone są dziką przyrodą.

ZAKRZÓWEK NIE TYLKO DO NURKOWANIA

A jak już wszystko z tej listy i każdą turystyczną ikonę Krakowa zobaczycie, nie zapomnijcie zajrzeć do jednej (lub kilku) z miejscówek, na mapie sieci Good Lood w Krakowie, która oferuje najlepsze lody w Polsce!

Skip to content